X

Yaşar Nuri Öztürk

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu’nun çiçeği burnunda Genel Sekreteri seçilmiş ve bazı projeleri Mesut Yılmaz’a vermek için Ankara’ya gitmiştim. Gittiğimde Hürriyet’in Cinnah Caddesinde ki eski ofisinde Emin Çölaşan ve Yaşar Nuri Öztürk Hoca’yı da ziyaret ettim.

Ziyaretim Ramazan’a denk gelmişti. Yaşar Nuri Öztürk Hoca yurt içi ve yurt dışından gelen dini sorulara telefon ve makalelerinde cevap veriyordu. Tam da o sıralar Rize’de topun erken atılması üzerine o yörede halk orucunu erken açmış, müftülük de orucun kaza edilmesi, yani tekrar tutulması yolunda görüş bildirmişti.

İşte bu haber üzerine Düsseldorf, Almanya’dan bir okur Yaşar Nuri Öztürk Hoca’yı aramış ve sorusunu soruyor.

-Hocam bir sual edacağum.

-Evet buyrun

-Ha bu adam Rize’da topi attı, herçes orucu yedu, duydunuz mi?

-Evet, doğrudur duydum.

-Sonra mufti fetva ettu, habuni gaza edacaksuniz dedu.

-Evet doğrudur, kaza edilecek, sorunuz nedir?

-Şimdi bu butun Rize’lilar için midur, yoksa sadece Rize’da oturanlar içun midur?

-………….

Fazıl Say’ın paylaşımının üzerine başka laf söylenmez sanırım. Çok kıymetli bir değerini yitirdi Türkiye. Örümcek kafalılara, hurafelere cevap vermek için onun kitaplarını özellikle de “Allah ile Aldatmak” isimli eserini okumanızı tavsiye ederim.

Mekanın Cennet olsun güzel insan!

 

Tags:

Yazar Hakkında

Yazar, motivasyonel konuşmacı ve eğitim danışmanı olan Kaya Boztepe aynı zamanda Planet Green NY firmasının CEO’su, TED İstanbul Vakfı temsilcisi ve College Prep yönetim kurulu üyesidir.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir